חינוך חברתי בגיל הרך

אנחנו שמים לב שיש לילד קשיים חברתיים רק כשהוא כבר בגן…


"הזמנים הקריטיים" (כפי שנקראים ע'י החוקרים), ללימוד כישורים חברתיים, או במילים אחרות – הגיל בו מוטמעות תבניות התנהגות חברתית, הוא בטווח הגילים הקצר שבין גיל 0 לגיל 3 (ומקסימום עד גיל 5 ). ויש יכולות חברתיות מסויימות, כמו לדוגמא היכולת האמפטית – עבורה "חלון ההזדמנויות" קצר מאד ו'נסגר' סביב גיל שנתיים…

תינוק נולד עם כישורים חברתיים. אך כדי שיוכל להשתמש בהם, על סביבתו הקרובה להיות מודעת לצורת הופעתם בפועל, על מנת לעודד ולפתח אותן. אחרי גיל 5 נחוצים מאמצים מיוחדים ורבים בשביל לפתח בילד יכולות חברתיות. (וההצלחה אינה מובטחת)…

כלומר, יכולת חברתית, היא מולדת אך תלויית טיפוח. ממש כשם שילד זקוק שידברו עימו מספיק כדי לפתח שפה, – (ויגדל כבעל שפה ויכולת תקשורתית דלה, אם לא זכה לטיפוח שפתי) – כך ילד שלא זכה לטיפוח חברתי בגיל הרך, יסבול מכישורים חברתיים דלים (הכוונה למגוון כישורי תקשורת עם ילדים ומבוגרים שאינם בני משפחתו).

אנחנו מניחים שאם ננהג עם ילדינו ברכות, הבנה, תשומת לב ואהבה – הם יעבירו יחס זה ליחסיהם עם חברים. אך מתברר מן המחקר, שמערכת היחסים בין הורים לילדיהם שונה מהותית ממערכות היחסים שנוצרות בין ילדים. לעיתים אנחנו ההורים מלמדים אותם אסטרטגיות שמקשות עליהם יותר משהן מסייעות… במיוחד ב15 השנים האחרונות, עם השינויים שעוברת חברת המבוגרים.

בעבר, ילדים גדלו בישובים קהילתיים קטנים או בחמולות, והיו להם יותר הזדמנויות לפתח כישורים חברתיים. כיום, כשרוב האוכלוסיה גרה במרחב עירוני, הורים עובדים עד מאוחר והמרחב הציבורי אינו מוגן דיו – הילדים זקוקים לכך שניצור עבורם סביבה חינוכית חברתית יזומה כדי לתרגל כישורים חברתיים.

הורים רבים מאמינים כי טיפוח הכישורים החברתיים הם באחריות המסגרת החינוכית, ומדירים עצמם מעידוד וטיפוח היכולות החברתיות של ילדם. הגננת אינה זוכה לשיתוף פעולה חיוני ומספק עם ההורים כדי להנחיל כישורים כאלה לילדים.

נהוג לחלק את תחומי ההתפתחות בגיל הרך ל 4 נושאים מרכזיים:

התחום המוטורי (תנועתי) והסנסורי (חושי).

התחום הקוגנטיבי והשפתי – כישורי למידה ויכולת חשיבה (כישורים שכליים).

התחום הרגשי.

התחום החברתי.

ההתפתחות בכל התחומים חשובה, ויש לדאוג ש"כל 4 גלגלי המכונית" יהיו תקינים כדי שלא תקרטע… אך ידוע לנו היום, כי:

ההתפתחות בתחום החברתי, משפיעה ישירות על כל תחומי ההתפתחות האחרים!

About Moshe