מקומות עבודה לפני הכל

נראה שהממשלה עם החוק החדש שאמור לשלם שבעת אלפים חמש מאות לכל בעל עסק שהחזיר עובד מחל"ת שהשתכר יותר משלושת אלפים שלוש מאות בחודש, שמה במרכז את נושא האבטלה ויצירת מקומות עבודה. למעשה התוכנית אמורה לעודד את המעסיקים הגדולים להחזיר כמה שיותר מהעובדים שהוצאו לחל"ת במטרה לנסות ולהחזיר את המשק למצבו הקודם עד כמה שאפשר. יתרה מזו, נראה שמשרד האוצר מתכנן לפנות לציבור בשאלה כיצד לחלק את יתר הכספים (המענקים אמורים לעלות למדינה בין חמש לשש מיליארד שקלים) והממשלה צפויה לשחרר עוד המון כספים. בין היתר מתוכננת העלאה של קצבת הנכות לנכים.

עבור רובנו מדובר בבשורות טובות שיבטיחו חזרה לעבודה או יצירת מקומות עבודה חדשים. כמובן שישנם לא מעט עצמאים וגם עובדים שעדיין נפגעו אך כבר כיום ניתן לראות יותר ויותר מודעות דרושים באתרים השונים. אחת השאלות הגדולות שנותרו פתוחות לקראת הקיץ הוא מה יקרה לשוק העבודה של הנוער ושל הסטודנטים – האם היצע המשרות יהיה דומה לשנה שעברה בתקופת הקיץ או קטן יותר. בין אם מדובר בדרושים למקומות בילוי כגון סינמה סיטי דרושים לחנויות או דרושים באזורים גיאוגרפים שונים כגון עבודות לנוער תל אביב. גם כאן ניתן לראות כבר את מודעות הדרושים באזורים שונים לנערות ונערים ולסטודנטים. כמובן שיש לקחת בחשבון את הארכת שנת הלימודים וקיצור החופש הגדול שצפוי להשליך על התנהלות המשק בחודשי הקיץ.

בנוסף לכל אלו חשוב לקחת בחשבון את החשש מגל שני כפי שקרה במוסדות חינוך שונים, חלק מהתקווה של מקבלי ההחלטות הוא לשרוד את חודש יוני עד ליציאה של חטיבות הביניים והתיכונים לחופש הגדול והקטנת החיכוך בין התלמידים. סביר להניח שאם לא נראה חיסון בחודשים הקרובים אנו צפויים להתפרצות נוספת בחודשי החורף בין אם משמעותית יותר או דומה או לחלופין במקום ההתפרצות העונתית של השפעת. מרכיב אי הודאות הוא משמעותי ביותר בכל הקשור להתנהלות הכלכלית וההוצאות כמו גם הנכונות של עובדים לחפש אפשרויות לשדרוג מקום העבודה שלהם ונטישת העבודה הנוכחית. בעוד מספר חודשים אנו גם צפויים לתחילת הקשיים בחברות ההי טק שנחשב לקטר של המשק וגם לכך יהיו השלכות.

About Moshe