רבי שלום שרעבי

האגדה מספרת שבוקר בהיר אחד, מוחו של הרבי חיון כמו נסתלק ממנו. הוא אינו מצליח לחבר משפט למשפט, להבין את הכתובים ולענות על שאלות תלמידיו. מה יהא ואיך ימשיכו להתקדם במעלות הסולם הרוחני, איש לא יודע.

שלום הצעיר מחליט לעשות מעשה. בעת שהוא מגיע באישון לילה לבית המדרש, עוד לפני שמקיצים ומגיעים אליו כל המקובלים, הוא כותב את התשובות לשאלות שעלו בין החכמים, וטומן אותן בספרו של הרב חיון. הרב חיון ותלמידיו מגלים את הפתקים לפנות בוקר בשיעור היומי שלהם, ונדהמים מהמאורע. הדבר חוזר על עצמו יום אחר יום. הרב חיון מפציר בתלמידיו לגלות מי מהם בקיא ברזי החכמה ומגלה את התשובות, אך איש מהם אינו לוקח אחריות על המקרה. חבורת בית אל כולה בהתרגשות. הפליאה, השמחה והסקרנות בשיאן.

ערב אחד מחליטה חנה, ביתו של הרב חיון, לגלות מיהו זה שטומן את הפתקים. באישון לילה היא מציצה אל בית המדרש, ואז רואות עיניה את שלום, השמש הצעיר והחרוץ, טומן פתקים בספריו של אביה. עם בוקר מגלה חנה את דבר המקרה, ושמו של הרש"ש מתגלה לראשונה כחכם גדול ומיוחד בלימוד חכמת הקבלה. שלום וחנה נישאים, ושלום הופך ממקובל נסתר למורה רוחני גדול המוביל את מקובלי בית אל בלימוד חכמת הקבלה.

שמעו של הרש"ש נודע למרחוק. האדמו"ר מבעלז מבקש שיביאו לו את ספרו של הרש"ש מארץ ישראל. אגרות רבות נשלחות אל הרש"ש עם שאלות שונות ועל כולן הוא משיב באהבה רבה.

הרש"ש מקים יחד עם קבוצתו חברה מיוחדת שבה כולם מתחייבים לנהוג זה בזה באהבת אחים, בכבוד ובערבות הדדית, מעל לכל מצב של פירוד שיתגלה ביניהם, קשה ככל שיהיה.

כך הם חותמים ביניהם: "כולנו החתומים מטה, שנים עשר איש כמספר שבטי י-ה, נהיה כולנו אוהבים זה לזה אהבה רבה, והכול לעשות נחת רוח ליוצרנו" (מתוך שטר התקשרות בין מקובלי ירושלים(. הם חורטים על ליבם את הכלל האחד והעליון שעליו מיוסדת חברת מקובלים אמתית: ואהבת לרעך כמוך".

הרש"ש נפטר בסוף המאה השמונה עשרה והותיר אחריו מסר אחד חזק, אוהב ומהדהד: בלימוד ובפרסום של חכמת הקבלה שמלמדת אותנו לאהוב זה את זה, תלוי כל העתיד הטוב שלנו. ובמילותיו: "יודע אני שבזכות ספר הזוהר הקדוש וכתבי הקבלה שיתפשטו בעולם ייצא עם ישראל לחירות, ובלימוד זה תלויה גאולתנו" (הרש"ש, ספר אור הרש"ש)

About Moshe

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *